Že kniha postavená na stretnutí dvoch tínedžerov pochádzajúcich z úplne odlišného prostredia je len nudné klišé?

Veľká chyba! 

Eleanor & Park je jasný dôkaz.

Áno, už sme videli dvoch stredoškolákov, ktorý si k sebe nájdu cestu prostredníctvom náhody (a nutnosti), komiksov a hudby.. . Aj komplikované rodiny, obludných nevlastných otcov. Bežné problémy všetkých čerstvo zamilovaných tiež. Ale Eleanor a Parka sme ešte nevideli.

Eleanor sa vracia domov k matke a nevlastnému otcovi, s ktorým nemá práve dobrý vzťah. Konkrétnejšie – nenávidia sa a aj preto žije v neustálom strachu, čo sa u nich doma bude diať. A nie je to ani typická knižná postava. Je charakterizovaná ako “plus size” s červenou kučeravou hrivou a bláznivým štýlom obliekania. Dievča to vôbec nemá ľahké, nevlastný otec jej strpčuje a sťažuje dokonca aj každodenné rutinné záležitosti.

A Park… z polovice Kórejec,  pochádza z fantastickej rodiny, rodičia sa ľúbia aj po rokoch, má všetko, čo chce, respektíve potrebuje.

Stretnú sa v autobuse, a je skvelé sledovať, ako sa z dvoch úplne cudzích ľudí, ktorý medzi sebou dlho dlho neprehovoria ani slovo stanú také veľké lásky 🙂

Niektoré časti knižky ma privádzali do stavu zhrozenia, kedy som chcela vstúpiť do deju a niečo s tým urobiť. Ale na druhej strane, to boli práve tie okamihy, ktoré vám nedovolia sa od knižky odlepiť a musíte ju dokončiť.

Okrem toho, táto knižka patrí medzi tie, keď si na konci poviete, čočočočočooo? toto nemôže byť koniec! ešte aspoň pár viet, prosíím.

Na jednej vete sa dokážete smiať a zároveň aj plakať, Rainbow Rowell proste písať vie 🙂

Okrem toho, aj keď má knižka ten najmilších a najkrajší obal a je zaradená do kategórie Young Adult, úplne bez problémov ju odporúčam aj vyšším vekovým kategóriám (tiež už dávnejšie nie som teen :D). Dôvod je prostý – charaktery sú také reálne, že každý sa dokáže vžiť do ich úloh po prvých pár stranách a príbeh si naplno vychutnať.

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s